Far Ayarı ve Önemi

Far Ayarı ve Önemi

İsmail Onur Aygün 705 Görüntülenme 11.01.2018

Trafik de önemli bir yere sahip olan farlar sürücüler in ve yayaların güvenliği adına büyük bir önem arz etmektedir. Trafiğe çıkmadan önce far kontrolleri yapılmalıdır. Araç kullanıcılarında genel olarak farların sadece geceleri önemli olduğu gibi bir görüş vardır. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü kötü hava koşullarında özellikle sisli havalarda farlar önemli bir etkendir .

Araç kullanıcıları hem kendi güvenliği ve trafikteki diğer araçlar ve yayaların güvenliği açısından farlarını kontrol etmeden trafiğe çıkmamalıdır. Aksi durumlarda trafik kazalarına yol açabilir. Son zamanlarda fardan kaynaklanan trafik kazaları oldukça yüksektir. Araç sahipleri bu konuya dikkate alarak araçlarının far bakımlarını yetkili servislere yaptırabilir. Far ayarları araç tipine göre farklılık gösterir. Far ayarı aracın yerden yüksekliği yakıt deposunun ağırlığı ve araç içindeki yolcuların ağırlığına göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda far camlarının temiz olması gerekir. Far aynalarının boyanması da trafik açısından sakıncalı bir harekettir. Farları boyamak maskelemek ya da bant yapıştırmak kazalara sebebiyet verebilir. Sis ve toz olan durumlarda görüş alanını arttırmak için sis lambaları kullanabilir. Bunun yanında gündüz far kullanmak görünürlüğünüzü artırarak sizi trafikte daha güvenli kılar.

Hassas far ayarları yapılmış olarak yola çıkıldıktan sonra yolda karşılaşılan çukur engebe yokuş vb. durumlarda aracın far ayarları bozulabilir böyle durumlarda farları tekrar kontrol ederek trafiğe çıkılmalıdır. Trafik kazalarına sebebiyet vermemek için düzenli periyodlarla far ayarlarımızı kontrol etmemiz gerekir. Kullanılan farlar kısa farlar uzun farlar ve sis farlarıdır. Hepsinin ayarı farklı farklıdır ve özenle yapılmalıdır. Far temizliği özellikle farların sararmasından kaynaklanır. Sararan farları temizlemek için cam yüzeyini hafif ıslatarak zımpara işlemi yapılabilir. Üzerindeki tortulları kaybetmek için pastalama işlemi yapılır. Pastalama işlemi yapılan far camının üzerine cila işlemi uygulanarak farlar temizlenir.

Trafik de kaçınılmaz durumlardan biri de yük taşıyan binek araçların genel olarak farları gözünüzü alması ve dikkatinizi dağıtmasıdır. Böyle durumlarda aracın sollama yapmasına izin vermeniz yararınıza olacaktır. Trafiğe çıkarken far ayarlarının yapılması görünürlüğünüz açısından önemli bir konudur.