Polen Filtresi Bakımı Ve Önemi

Polen Filtresi Bakımı Ve Önemi

İsmail Onur Aygün 474 Görüntülenme 05.01.2018

Araçlarda kullanılan havayı ve temizlemeyi sağlayan polenlerden gelen alerjik reaksiyonları ve yanmamış yakıttan gelen parçacıkların ve ortamda oluşan toz taneciklerinin temizlenmesini sağlayan filtreye polen filtresi denir. Günümüz yeni araçların tamamına yakınında bulunan polen filtresi kendini sağlığını düşünen kullanıcılar tarafından büyük önem arz etmektedir .

Polen filtreleri düz polen filtresi ve aktif karbonlu polen filtresi olmak üzere iki çeşittir. Filtrelerin her ikisi de temizleyici özelliğe sahiptir ancak aktif karbonlu polen filtresi toz ve parçacıkların yanı sıra kokuları da hapsetmektedir. Polen filtresi zamanla üzerine yapışan tozlar ve parçacıklardan dolayı kirlenir ve aynı performansı göstermeyebilir. Bu durum zamanla araç içinde kötü kokular oluşmasına sebeb olabilir. Polen filtresinin düzenli olarak bakımı yapılması gerekir. Polen filtresinin değişmesinin gerektiğini aracınızın zamanla havalandırmasının çalışmamasından ısıtma ve soğutma gerçekleştirmemesinden anlayabilirsiniz. Polen filtrelerinin bakımı, yılda bir kez veya 15.000 kilometrede bir kez yapılması kullanıcının yararına olacaktır. Özellikle yaz aylarında polen filtresi bakımı yapılmalıdır. Polen filtre bakımı yapılmazsa araç içinde kullanıcı içinde problemler teşkil eder. Aracın zamanla fanlarının çalışmamasına sebeb olabilir. Kullanıcı içinse ciddi sağlık problemlerine yol açar. Sürekli araç kullanan kişiler için astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına sebeb olabilir kullanıcılarının polen filtresi bakımı ve değişimi araç servislerinde veya hizmet veren yerlerde yapılabilir.

Polen filtresi kliması bulunan bütün araçlarda bulunur. Havayı temizleme konusunda oldukça kullanıcının yararınadır. Polen filtresi birçok kullanıcı tarafından gereksiz görülse da aslında araçların ve kullanıcıların faydasıdır. Polen filtresi olmayan bir araçta kullanıcı dışardan gelen bütün toz kir araç içinde oluşan yakıt parçacıklarına birebir maruz kalır bu da kişinin sağlığı açısından ciddi problemlere yol açabilir. Polen filtrelerinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Polen filtresinin düzenli olarak bakım yapılması aracın motor gücünün artmasına sebeb olur. Servis noktalarında polen filtresi bakımı yapılır gerekirse değişimi yapılabilir. Ömrünü tamamlayan filtreler değiştirilmezse kullanıcı için kötü kokulara solunum yolu hastalıklarına sebeb olabilir. Düzenli olarak yapılan polen filtresi bakımı motor performasın artırarak daha sağlıklı bir sürüş sağlar.