Yağ Değişimi Ve Önemi

Yağ Değişimi Ve Önemi

İsmail Onur Aygün 471 Görüntülenme 03.01.2018

Yağ Değişimi Ve Önemi

En çok kullanılan araçlardan biri de arabalardır. Günlük hayatta arabalara olan ihtiyaç oldukça fazladır. Kullanılan araç birçok denetlemeden geçer. Bu denetlemelerde bazı parçaların değiştirilmesi gerekir. Bunlardan biri de yağ değişimidir. Araçlarda yağ değişimi araba için oldukça büyük öneme sahiptir.

Motor yağı arabanın içinde bulunan parçaların sürtünmesini ve parçaların aşınmasını önler. Motorun içindeki metal parçaların sürtünmesi motor yağı sayesinde en aza indirilir. Motor yağı sürtünmeyi azalttığı gibi ısının düşmesine de yardımcı olur. Yağ değişimi aracın standart performansta çalışmasında yardımcı olur. Aracın motorunda herhangi bir sorun çıkmaması için motor yağının değişmesi hayati önem. Motor yağı araçta bulunan metallere zarar vermeden pistonların silindir içinde rahat ve sorunsuz bir şekilde hareket etmesini sağlar. Eğer yağ değiştirilmez ise piston hareketleri sırasında sürtünme olacağından dolayı motorun ısısı artar, metaller birbirine kaynamaya ve yapışmaya başlar. Bu da motora ve araca zarar verir. Motor yağı belirli zamanlarda değiştirilmediğinde yağ kalınlaşır ve kalınlaşan yağ motorun yıpranmasına neden olur. Yağ değişimi eski model araçlarda 5000 kilometrede yeni model araçlarda ise 8000 ila 10.000 kilometrede değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yağ değişimi aracın daha uzun ömürlü ve aracın daha sağlıklı çalışması açısından önemlidir. Yağ değişimi kadar filtresinin değiştirilmesi de önemlidir. Motorun filtresini ve yağını gereken zamanda değiştirmek yakıt tasarrufu sağlar.

Yağ değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar;

Aracın yağı değiştirilmeden önce araca konacak olan yağın aracın motor tipine uygun olması gerektiğini unutmamamız gerekmektedir. Yanlış yağ kullanımı aracın yağlanan yerlerine zarar verebilir. Yağ çeşitleri araçta kullanılan yakıt tipine, motorun hacmine ve motorda kullanılan katkı maddelerine göre değişir. Dikkat edilmesi gereken başka bir hususta değiştirilecek olan yağın miktarıdır. Gereğinden fazla yağ kullanımı aşırı ısınmaya ve hararete neden olabilmektedir. Yağın doğru oranda koyulup koyulmadığını anlamak için yağ ölçme çubuğu kullanılmalıdır. Yeni yağ koyulmadan önce kalan yağın motor karteri veya vakum aracılığıyla kalan yağın boşaltılması gerekmektedir. Arabaların birçoğunda yağ seviyesini gösteren bir panel bulunur ve bu panele dikkat edilmesi lazımdır. Arabalarda yağ değişimi dikkat edilmesi ve aksatılmaması gereken bir durumdur.